Müşteri Hizmetleri (Online)

Neden Google Yorumu Almalısınız?

Neden Google Yorumu Almalısınız?

İşletme harita profilinize yazılan yorumlar müşterileriniz tarafından yazılabileceği gibi, rakipleriniz tarafından sizi kötülemek, rekabette sizin önünüze geçmek ve mevcut müşterilerinize ya da muhtemel yeni ziyaretçilerinize sizi olduğunuzdan farklı göstermek adına kasten olumsuz yorum da yazılabilmektedir. Bu olumsuz yorumlar şirket itibarınızı lekeleyecek ve profilinizi ziyaret eden kişilerin sizden uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Bu yazımızda Google Harita Yorumlarının size sağlayacağı avantajlardan bahsedeceğiz. Bu  bahsedeceğimiz avantajlara sahip olabilmeniz için öncelikle bir Google Harita Kaydı’nızın olması gerekmektedir. Eğer bir harita kaydınız yoksa Google Harita Kaydı hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Başlıyoruz…

1- Haritada Sizi Öne Çıkartır

Google Haritada bir arama yapıldığında (örneğin: Restorant) karşımıza arama sonuçları listelenir. Aramayı yapan kişi bu sonuçları işletmenin sahip olduğu yıldız sayısına ya da arama yaptığı konumdan işletmeye olan mesafeye göre kendisine en yakın olan kayıttan daha uzak olana sıralayabilir.

Bir çoğumuz bu sıralamayı mesafeye göre değil, müşterilerin işletme profilinde paylaştığı yorum sayısına göre sıralarız. Bizim için tercih edeceğimiz mekan, ne kadar çok yoruma ve poizitif geri bildirime sahipse o kadar tercih edilebilir olmaktadır. Harita profilinizde ne kadar çok olumlu yorum ve yıldızlama varsa yorum bazlı sıralamaya girdiğinizde ona göre listelenmektesinizdir.

Rekabet halinde olduğunuz A işletmesinin 25 yorumu ve bu yorumlar neticesinde ortalama değerlendirme puanının 4.2 olduğunu varsayalım. Rakibinizin üzerinde listelenmek istiyorsanız, hem ondan daha fazla yoruma hem de daha yüksek ortalama yıldız puanınız olması gerekir.

2- Güven Artışı Sağlar

Olumlu yorumlar işletmenize ya da markanıza duyulan güvenin artmasını sağlar. Hiç bilmediğimiz ve ilk kez ziyaret ettiğimiz bir lokasyonda olduğunuzu düşünün. Yemek yiyecek bir yer aramak için telefonunuzu elinize alıp “Bakalım burada insanlar yemek için nereye gidiyor” dediğinizde, olumlu yorum sayısı fazla olan işletme sizin ilginizi tetikleyecektir. Çünkü iyi olmasalar insanlar buraya neden gitsin ve neden bu kadar çok olumlu geribildirimde bulunsun diyeceksiniz. Dolayısıyla işletmeye olan güven duygunuz tetiklenecektir.

3- Websitenize SEO Desteği Sağlar

Bir websiteye sahip olmak, müşterilerinize kendinizi ifade edebilmenin en akılcı yoludur. Çünkü elektrik, su, doğalgaz, işçi gideri, kira gideri gibi masrafları yoktur. Üstelik 7/24 açıktır. Hizmetleriniz hakkında en taze bilgiyi ziyaretçilerinize ilk elden sunmanızı sağlar. Eğer bir websiteniz yoksa ve nasıl bir websiteye ihtiyacınız olduğunuz hususunda emin değilseniz Web Tasarım Seçenekleri’mizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO – Search Engine Optimization) anlamında google arama sonuçlarında sizin sıralamanızı belirleyen 200 den farklı faktör olduğu bilinmektedir. Olumlu google yorumları da bu faktörler arasında önemli bir yerde bulunmaktadır. Çünkü Google Harita adından da anlaşılacağı üzere Google’ın kendi hizmetidir ve bu alandaki sizin lehinize her şey websitenize pozitif yansıyacaktır.

4- Tercih Edilemenizi Sağlar

Bu açıklamayı empati yaparak açıklayacağız. Aylar öncesinden Trabzon‘a gitmek için planlarınızı yaptınız. Havaalanına iniş yaptıktan sonra soluğu Sümela Manastırı‘nda aldınız.  Bu enfes tarihi mekanı gezdiniz ve çocuğunuz “Babaa ben acıktım” demeye başladı. Eşiniz de gözleriyle acıktığını onayladı.

Siz de hemen telefonunuza sarıldınız ve Google Haritalar‘da Lokanta/Restaurant araması yaptınız. Bu arama sonuçlarında ilk olarak Sümela Sofrası‘nı gördünüz. Ama profillerine hiç yorum yapılmamış. Hiçbir fikriniz yok, gitseniz mi bilemediniz. Pek tabii kararsız kaldınız. Sonra sonuç listesinin 4. sırasındaki Oruç Reis‘i gördünüz. Bir de baktınız ki 87 kişi yorum yazmış. Herkes ne kadar memnun olduğunu yorumlamış. Bu durumda siz hangi lokantayı tercih ederdiniz?

5- Olumsuz Yorumlarınızı Kapatır

Rakipleriniz sizi karalamak, rekabette sizin önünüze geçmek ya da sizi müşterilerinize olduğunuzdan daha farklı göstermek adına işletme haritanıza kasıtlı, sizi rencide etmek maksadıyla olumsuz yorum yazabilir. Bu karalama kampanyası sıklıkla müşterilerimizden duyduğumuz bir durumdur. Bu  olumsuz yorumlar müşterilerinizin gerçek bir şikayeti de olabileceği için haritanıza yazılan olumsuz yorumların silinmesi pek kolay değildir.

Önceki paragraflarda müşterilerinizin haritada arama yaptıklarında çıkan sonuçları yorum sayısına göre sıralayabileceğinden bahsetmiştik. Profilinizdeki yorumları da en yeni yazılandan en alakalı olanlara diye filtreleyebilmekteler. Genellikle yorumlar tarih sırasına göre sıralanır. Haritanızda yeni paylaşılmış olumlu yorumların çokluğu, olumsuz yorumlarınızın daha aşağılarda kalmasını sağlayacak, görünürlüğünü en aza indirecektir.

Burada yazımızın sonuna geldik. Yorum ürünlerimizi incelemek isterseniz Ürünlerimiz sayfamızı inceleyebilirsiniz. İyi günler dileklerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir