Müşteri Hizmetleri (Online)

Harita Kodu Nedir, Neye Yarar?

harita-kodu-nedir-harita-kodu-nasil-alinir-place-id-nedir-place-id-ne-ise-yarar

Bu yazımızda Harita Kodu Nedir, Harita Kodu Neye Yarar ve Harita Kodu Nasıl Oluşturulur bunu açıklayacağız.

Harita Kodu Nedir (Place ID)?

Harita Kodu (Place ID)Google Yerel İşletme Kaydı olan her bir işletme için üretilen benzersiz bir kimlik kodudur. Aşağıdaki örnekte de olduğu gibi rakamlardan ve harflerden oluşur.

harita kodu nedir

 

 

 

Harita Kodu (Place ID) Neye Yarar?

Google Harita Kodu her bir yerel işletmeye özel olarak verilen (bizim T.C. numaramız gibi) benzersiz bir kod olması nedeniyle işletmeleri birbirinden ayırmak için kullanılır.

Örneğin; müşterilerinizden işletmesini yaptığınız Deniz Kuaför için memnuniyetlerini ya da şikayetlerini Google Harita Profiliniz aracılığıyla bildirmelerini istediğinizi varsayalım. Google İşletme Kaydı‘nız varsa tabii. Müşterileriniz Google Haritalar‘da Deniz Kuaför araması yaptığında bir çok sonuçla karşılaşacak ve belki de müşterileriniz sizin işletmeniz yerine, sizinle aynı ismi taşıyan başka bir kuaför işletmesine yorumunu yazacaktır. Aynı durum haritalar üzerinden size gelecek kişiler için de geçerli. Aynı isme sahip farklı bir kuaföre de gidebilirler. Peki bu sorunu aşmanın en garanti yolu nedir? Place ID bilginizi içeren profil bağlantınızı yani Google Harita Kodunuzu içeren haritanızın bağlantısını müşterinize göndermektir.

Harita Kodunuzu Öğrenme

Place ID numaranızı Place ID LookUp Tool ile kolaylıkla öğrenebiliriz. İlgili sayfaya girdikten sonra aşağıda örneğini belirttiğimiz Enter A Location alanına kaydı bulunan işletme adınızı yazınız.

 

 

 

 

 

Firma adınızı yani haritada görünen harita adınızı yazdıktan sonra aşağıda olduğu gibi otomatik olarak girdiğiniz harita ismiyle olan eşleşmeler bir liste halinde görünecektir. Bu aşamada size ait olan adresi tıklayınız.

 

 

 

 

Adresinizi tıkladığınızda harita aşağıdaki gibi size Place ID numaranızı gösterecektir. Bu aşamada Place ID yazısından sonraki kodlar bütünü faremizle seçerek kopyalıyoruz. Sonunda Place ID kodunuza sahipsiniz. Hadi şimdi gelin bu kodu, müşterilerimizle paylaşabileceğimiz bir bağlantı linkine dönüştürelim.

 

 

 

Place ID ile Harita Bağlantınızı Oluşturma

Buraya kadar Place ID hakkındaki bir çok bilgiyi edindik. Şimdi bağlantı linkimizi oluşturalım. Bir önceki aşamada kopyalayarak kayıt altına aldığımız kodumuzu aşağıdaki örnek bağlantı adresinin sonunda yer alan <place-id> alanına aşağıdaki örnekte olduğu gibi ekleyelim.

Place ID Kodumuz: ChIJv4hDvKsgyxQRgwRpf7ckmwg

Bağlantı Şablonumuz: https://search.google.com/local/writereview?placeid=<place_id>

Sonuç Bağlantımız: https://search.google.com/local/writereview?placeid=ChIJv4hDvKsgyxQRgwRpf7ckmwg

Birlikte oluşturduğumuz Webdeyeral Place ID Bağlantısı ile bize bir yorum yazarsanız çok memnun oluruz. Aklınıza takılan diğer konuları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Harita Kodu Nedir, Neye Yarar?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir